Text or shortcode
Text or shortcode

Ücretsiz tarayıcı strateji oyunları ve pc, yorumlar, ipuçları

Blog

Crusader Kings 2

Crusader Kings II ile hükümdarlığını zafere taşı.

Mayıs ayında Paradox tarafından yayınlanan yeni oyun, üstündeki Paradox damgasından beklendiği gibi sizi stratejinin derinliklerine çekecek.

Crusader Kings II Ortaçağ Avrupa’sında geçen gerçek zamanlı bir strateji oyunu. Amacın hanedanlığını başarıya ve zafere taşımak. Hanedanlığını seçmen için bölgede bilinen tüm dünyada yani Avrupa’dan Afrika’nın büyük bölümü, Orta Doğu, Arabistan ve Hazar Denizi’ne uzanan arazilerden Kral, İmparator, Dük ve hatta Kont olabileceğin sayısız alternatif mevcut.

Hedeflerine ulaşman için ( hanedanlığın için daha fazla güç, daha fazla arazinin kontrolü ve daha çok para) en geçerli silahın …..diplomasi Daha spesifik olursak: stratejik diplomasi, mesela hediyeler göndermek, evlilikler ayarlamak, düşmanları hapse atmak ve gerektiğinde öldürmek.

Bu oyunda destansı savaşlara tanık olacağını düşünme, savaş yapacağın en son şey. Eğer savaşmadan güç elde edebilirsen bu en iyisi.

Oyuncu seçtiği göreve göre (Kral, İmparator, Dük veya Kont) stratejisini de çizmeli. Genelde (ama hepsinde değil) oyuncunun rütbesi ne kadar yüksek olursa oyun da bir o kadar kolaylaşır. Buna rağmen her rütbenin kendi zorlukları da var, örneğin, bir Kral olarak emrindekileri mutlu edebilmeli, onların devrim yapmasından çekinecek kadar  korkutacak kadar güce sahip olmalısın. Daha da fazlası dış ilişkileri özellikle Papa ile olan ilişkileri doğru yönetmelisin. Öte yandan eğer Dük isen daha az gücün olacak (yönetilecek daha az bölge ve emrinde sayıca daha az kişi), Kral’ın senden hoşlanmasını sağlamalı ve rakip bir Dük tarafından saldırıya uğramamalısın. Genellikle en az bölünmüş toprakların (birkaç kişi arasında bölümnüş araziler) hayatta kalma şansları daha yüksek sadece yönetenin sen olduğundan emin ol!

Oyunun çok fazla sayıda çeşitlilik sunması, çok sayıda hanedanlığın bulunması ve aynı zamanda hızlı ve dinamik bir oyun olması oyunu çok ilgi çekici kılıyor. Oyunun komplike olması ise benzerlerine göre daha zor olmasının sebebi. Bu zorluk Total War serilerinin öldürücü özelliği olan gerçek zamanlı savaşların eksikliğini ise bir nevi dengeliyor.

Sonuç olarak, Crusader Kings II dinamik bir oyun olmaktan, grafiklerden veya tarihsel özelliklerinden ödün vermeyen, Total War and Civilization gibi klasik oyunlarla aynı seviyede bir oyun. Destansı savaşların eksikliğini sorun etmeyecek strateji düşkünü herkese  kesinlikle önerilen bir oyun. Eğer aradığın şey strateji ise bu oyun tam sana göre.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (3 votes cast)
Crusader Kings 2, 10.0 out of 10 based on 3 ratings
Previous Article

Khan Wars 5 – Gelecek için Planlar

Next Article

War2 Glory

You might be interested in …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.