Text or shortcode
Text or shortcode

Ücretsiz tarayıcı strateji oyunları ve pc, yorumlar, ipuçları

Blog

Forge of Empires

Yeni Çağın Başlangıcı

Oyun Forge of Empires başlarken bina inşa etmeniz için size bir arazi veriliyor. Rehber size bina çeşitlerini menü içerisinden tanıtıyor. Nasıl inşa edeceğinizin yanında daha fazla bina seçeneğine ulaşmak için nasıl araştırma yapacağınızı da gösteriyor. Bu oyunun ilginç bir yanı binaların yerini değiştirebilme veya satma özelliği. Birçok oyun binaları satma imkanı tanır fakat bu oyun binaların yerini değiştirme özelliği sayesinde oyunculara şehir planlamada daha özgürlük sağlıyor.

İlk etapta kaynak yaratacak binaların inşasını sağlayacak kaynakların teminine odaklanılması gerekli.  The Huts ve Stilt Evleri şehrinizin nüfus ve para açısından büyümesini sağlar.  Pottery ve  Hunter binaları bina puanları kazandıran nesneler yaratmanızı sağlar. Kaynak yaratma uzun zaman ve dikkat gerektiren bir iş. Herhangi bir kaynağı toplamak için her ürün üretildiği zaman oyunda olmalı ve ürünü toplamalısınız. Ürünü toplamak için çok beklerseniz, ürününüz çürür ve bunları üretmek için harcadığınız zaman boşa gitmiş olur.

Forge-of-Empiresearly-middle-ages-city

Ürünleri kendi kendine toplamayan tek yöntem  forge puanlarıdır.  Bu puanlar saatte bir kazanılır ve maksimum saklama limiti 10 puandır. Puanlar araştırma ağacında araştırma yapmak için kullanılır. Araştırılan konuya göre genellikle 3-5 forge puanı gerekir.

PvP düelloları olduğunda, bu seçenek açıldığında, oyunun odağı tek oyunculu  kampanyadır. Artık amacınız imparatorluğu büyütmek , yeni araziler keşfetmek, başka şehirlerle savaşmak, bölgeleri fethetmek ve kaynak kazanmaktır. “İmparatorluğunu genişlet! Daha çok arazi kazan!”  ana temasının yanında oyundaki ana hikaye eksikliği ve zaman yatırımı yapma potansiyeli ise zorlayıcı.

Forge-of-Empires-world-map

Diğer bölgelere yayılmak için keşif birliğinin yardımına ihtiyacınız olacak. Size ait bir birlik değil keşif için ihtiyacınız olduğunda para karşılığı kullanacağınız bir birlik. Bir bölgenin bir kısmı keşfedildiğinde bölgenin ilgili birimine saldırma şansınız olacak.

Şehrinizde Spearfighter Barracks ve Slingers Range gibi binaları kullanarak ordunuzu oluşturmak için birliğinizi eğitebilirsiniz. Başlangıç aşamasında olsa bile Spearfighters gibi başlangıç birlikleri çok verimlidir. Spearfighters  farklı araştırma dönemlerinden birliklere saldırırken, üretim için üst derecelerde araştırma gerektiren birlikleri bile bozguna uğratma yetisine sahiptir.  Savaşlar otomatik savaş ve altıgen piramit sisteminde sıra esaslı olup  saldırı için düşman birliğini seçme imkanı hariç savaşta seçenekleriniz azdır.

Forge-of-Empires-siege-camp2

Bir birimi bozguna uğrattığınızda kaynaklarını ödül olarak alırsınız. Tüm bölgeyi ele geçirmek için sonraki ve diğer birimlere ilerlemeniz gerekli.

Oyuna başladığınız andan ele geçirdiğiniz ilk bölgeye dek oyun çok hızlı ilerliyor. Bu noktadan sonra oyun yavaş işliyor. Araştırma ağacında bir sonraki aşamaya geçmek için toplanan kaynaklar ve şehrinizi genişletmek sıkıntılı hale gelebilir. Daha önce belirttiğimiz gibi kaynakları toplamak için oyunda bulunmak, oyunda ilerledikçe oyun için geçirmeniz gereken vakti de artıracaktır.

Forge-of-Empires-new-era

Oyun, tek oyunculu kampanyalar ve binaları hareket ettirme gibi diğer MMO tarayıcı oyunlarda olmayan özgün özellikleri sunuyor. Kaynakları toplamak için geçirilen vakit ağır basıyor ve can sıkıcı bir tecrübe yaratıyor. MMO oyunu olarak pazarlansa da Forge of Empires aslında tek kişilik bir oyun. Mesajlaşma ve marketi olsa da diğer oyuncularla iletişim bu seviyede kalıyor, PvP kısıtlı. Oyunun ilginç ve tiryakilik yaratma potansiyeli var ama henüz bu noktaya tam da ulaşmış değil.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 8.4/10 (8 votes cast)
Forge of Empires, 8.4 out of 10 based on 8 ratings
Previous Article

Skyrama

Next Article

Forge of Empires PvP Savaş Sistemini Duyurdu

You might be interested in …

Drakensang Online

Tarayıcı üstünden oynanabilen Diablo benzeri Drakensang Online ücretsiz . Blizzard, Diablo gibi efsanevi oyunlar kuşkusuz ki başka bir çok oyuna ilham kaynağı oldular ( kibarca söylersek ilham almak çalmaktan farklı bir kavram). Daha bir çok […]

Klanlar

Klanlar oyuncuların küçük bir köyün kontrolüyle başladığı, yeni binalar kurarak geliştirdiği bir Ortaçağ strateji oyunu. Yeni oyuncular var olan dünyalardan birini (sunucu) ve dünyalarında köylerinin bulunacağı bölgeyi seçerek oyuna başlıyor.

Farmerama

Facebook Farmville benzeri Farmerama 2D, çiftçilik simulasyonu üstüne kurulu bir tarayıcı oyunu. Ürün dikip, meyve ağaçları yetiştirip, hayvan besleyerek size verilen tüm görevleri tamamlayarak para ve tecrübe kazanın. Çiftliğinizi geliştirerek bu animasyon tarzı tarayıcı oyuna […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.