Klanlar


Klanlar oyuncuların küçük bir köyün kontrolüyle başladığı, yeni binalar kurarak geliştirdiği bir Ortaçağ strateji oyunu. Yeni oyuncular var olan dünyalardan birini (sunucu) ve dünyalarında köylerinin bulunacağı bölgeyi seçerek oyuna başlıyor.


Klanlar yeni oyunculara yardım için rehberlik, değişiklik yapabilme serbestliği ve aktif forum gibi bir sürü yardım olanağını içeriyor. İngilizce adıyla Tribal Wars olarak bilinen oyun Çoklu Oyunculu Online Rol Yapma Oyunları (MMORPG) arasında en popüler ve en bağımlılık yaratanı.


Oyunun amacı bir imparatorluk kurmak. İmparatorluğunuz güçlendikçe, ordunuzu kullanarak online rakiplerinizi ve düşman ordularını yok edebilir, hapsedebilir ve köle yapabilirsiniz. Oyun web tabanlı ve ücretsiz. Evinizde bilgisayarınızın başında olmadan oyuna bağlanmanız gerektiğinde herhangi bir internet kafeden dahi oyuna bağlanarak oynama imkanına sahipsiniz.


Başlangıçta her oyuncu küçük bir köyü yönetiyor. Düşmanlarınıza karşı savaşmak için diğer köylerle veya kabilelerle işbirliği yapabilirsiniz. Nüfusunuz arttıkça ününüz ve gücünüz de artacak. Tribal Wars’un dünya çapından 1.5 milyondan fazla kullanıcısı var. Tabii ki ilk etapta oyunda köylülerin bina, tarla ve iş gibi temel ihtiyaçlarını karşılamanız gerekecek. Seviye ilerlemek zaman alacak ama oyunda aktif değilken bile oyunu programlayarak bunu yapabilirsiniz. Uzakta olduğunuzda bile olası saldırılara karşı dikkatli ve hazırlıklı olmalısınız.

Daha once de belirttiğimiz gibi kabilerle işbirliği hem savunma hem de saldırı açısından hayati önem taşıyor. Ancak her zaman stratejik olmalıyız ve kabileleri bizden kuvvetli olan oyuncuları zorlamamalıyız yoksa bu tehlikeli dünyada kendimizi dışlanmış bulabiliriz. Köyünüzü belirli bir seviyeye getirdikten sonra bir `Akademi` kurabilirsiniz. Akademi sayesinde `Soylu` ları yaratabilirsiniz. Soyluları kullanarak düşman bir köye saldırırsanız o köyün sadakati 1000’den 20- 30 puan birden aşağıya düşecektir. Soylularla saldırıya devam ederek sadakati sıfırladığınız zaman köyü ele geçirebilirsiniz. Köyün sadakatini etkileyen başka ekstra faktörlerin yanında sadakat saatlik artar.
Özetle, Klanlar büyüleyici bir oyun. Klanlar’ın 2010 dan beri iPhone veya Android’lerde oynanmasını sağlayan mobil versiyonu da mevcut .

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (3 votes cast)
Klanlar, 10.0 out of 10 based on 3 ratings

Screenshots
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (3 votes cast)
Klanlar, 10.0 out of 10 based on 3 ratings
You can leave a response, or trackback from your own site.

2 Responses to “Klanlar”

  1. gizgi says:

    çok güzel çizmişler

  2. gizgi says:

    ben de kendi başıma böyle bir online oyun yapmaya çalışıyorum, adı gizgi.

Leave a Reply